» ANIMALIA ISTANBUL ETKİNLİKLERİ
ANIMALIA ISTANBUL ilk yılından bugüne dek sektör profesyonellerinin tercihi haline gelmeyi başarmıştır.

Kars'ın asırlık lezzetleri "Kars Köşesi'nde"

ANIMALIA-İSTANBUL 'un genişletilen katılımcı profili çerçevesindeki "Hayvansal Yerel Ürünler" bölümünde ilk kez bu yıl, “Kars Köşesi” açılacak. Kars'ın 130 yılı aşkın süredir aile geleneği ile üretilen lezzetlerinin sergileneceği Kars köşesi, Koçulu Peynircilik tarafından hazırlanacak ve ANIMALIA-İSTANBUL’un profesyonel ziyaretçileri kültürel değere sahip Kars yerel lezzetlerinin hem nasıl pişirildiğini görecek hem de tadına bakabilecek.

Peynir ve et üretimindeki birikimini, Kafkasya ve Anadolu'nun kültürel zenginliği ve biyo çeşitliliği ile birleştiren Koçulu Peynircilik’in Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Koçulu, fuarda 4 gün boyunca, Kars yaylalarındaki yaklaşık bin 500 çiçekli bitki ile beslenmiş hayvanın eti, sütü, balı ve bunlardan ürettikleri doğal lezzetleri ziyaretçilere sunacaklarını bildirdi.

Kars Köşesi'nde düzenleyecekleri etkinlikler hakkında da bilgi veren Koçulu, “140 metrekarelik alanda kuracağımız mutfakta taze kaşar, Malakan peyniri, Kars Eriştesi ve Kavılca yapımını uygulamalı olarak göstereceğiz" dedi. Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği'nin Kurucu Başkanı da olan İlhan Koçulu, Türkiye'nin tek peynir müzesini Kars'ın Zavot Köyü'nde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)'nın desteği ile açtıkları bilgisini vererek, fuarda bu konuda da daha fazla bilgiye ulaşılabileceğini kaydetti.

Kars Köşesi'nde ayrıca fuarın ilk günü “Kars peynirciliği ve Kars peynirleri”, 2. günü “Kars Yemekleri”, 3.günü İlhan Koçulu ve Araştırma Ekibi tarafından yayına hazırlanmış olan “Kars Peynirciliğinin 150 yıllık tarihi kitabı” ve son gün ise “Kars'ın Biyolojik Çeşitliliği ve Kars Balına Etkileri” başlıklı söyleşiler düzenlenecek, uzmanlar bilgi verecek.


 

  • Destekleyenler
ACENTE & MEDYA
ONLİNE DAVETİYE
SOSYAL MEDYA
        
HKF Fuarcılık A.Ş Adres: Barbaros Bulvarı 163/2 , 34349 Beşiktaş - İstanbul / Türkiye Tel: +90 (212) 216 40 10 pbx
BU FUAR 5174 SAYILI KANUN GEREĞİNCE TOBB (TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ) İZNİ İLE DÜZENLENMEKTEDİR.