» KAPANIŞ BÜLTENİ
Videolarımızı Youtube üzerinden izleyebilirsiniz...
ANIMALIA İSTANBUL FUARI 12. KEZ KAPILARINI AÇTI

Hayvancılık sektörünün İstanbul’daki buluşma adresi olan ANIMALIA İSTANBUL 2015, HKF Fuarcılık organizasyonuyla 5 Şubat’ta İstanbul Fuar Merkezi 10. Salon’da ziyaretçilerine kapılarını açtı. 8 Şubat tarihine kadar ziyarete açık kalan fuar, yurtiçinden ve dışından gelen ziyaretçilerini ağırladı. Açılışını T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İstanbul İl Müdürü Hamit Aygül, İstanbul İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Onur Çilenk, Paksmith Group Başkanı Naveed Akhtar, Bakırköy İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sinan Taşkır, HKF Fuarcılık Finans ve Satın Alma Kontrol Müdürü Bora Çakıcı ve Animalia İstanbul Fuar Müdürü Hande Biber’in yaptığı fuarda konuşma yapan HKF Fuarcılık İdari Müdürü Tülin Yeşilgonca senelerdir hayvancılık sektörüne hizmet veren bir ihtisas fuarı düzenlemekten dolayı ekip olarak gurur duyduklarını dile getirdi.

ANIMALIA İSTANBUL 2015 fuarına dünyanın dört bir yanından gelen firmalar katıldı
ANIMALIA İSTANBUL, her sene olduğu gibi bu sene de yerli katılımcılarının yanı sıra yabancı firmaları da ağırladı. En yeni ürün ve hizmetlerini fuarda sergilemek üzere Macaristan’dan Pakistan’a, Çin’den Yemen’e kadar uzanan geniş bir coğrafyayı kapsayan firmalar fuar için İstanbul’a geldi.Yunanistan’dan Agromasters, Macaristan’dan Agrota-2L Kft, Polonya’dan Draminski S.A., Letonya’dan Eurasia Livestock SIA, Pakistan’dan Kurdson Industries,  MLD Veterinary Supplies (PVT) Ltd, Paksmith Surgico, Swana Export Corporation, Çin’den Xuzhou Kaixin Electronic Instrument Co Ltd, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Zibal ve Yemen’den Janal Al fuarda ürün sergileyen firmalar arasında yer aldı.

ANIMALIA İSTANBUL 2015 ziyaretçi gruplarını ağırladı
5-8 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen fuara çeşitli ziyaretçi grupları geldi. Bu grupların başında İran’dan gelen 22 kişilik alım heyeti yer alıyor. Fuarın ilk iki günü katılımcı firmalar ile görüşmeler yapan İranlı heyet fuardan memnun ayrıldı. Bunun dışında Sakarya Akyazı Süt Üreticileri Birliği üyelerinden 205 kişi fuarı ziyaret etti. İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği’nden 45 kişilik bir grup da ANIMALIA İSTANBUL 2015 fuarını ziyaret edenler arasında yer aldı. Bolu Köylerini Kalkındırma ve Yaşatma Derneği ile Bolu Gıda Kontrol Laboratuvarı’ndan 30 kişilik bir grup da fuarı ziyaret etti.  Silivri Tarım Kredi Kooperatifi 30 kişilik bir grupla fuar gelirken Silivri İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ise 35 kişi ile fuarı ziyaret etti.

ANIMALIA İSTANBUL 2015 fuarı etkinlikleri ile de göz doldu
Sadece hayvancılık sektörüne yönelik olarak, İstanbul’da düzenlenen tek uluslararası ihtisas fuarı olan ANIMALIA İSTANBUL dört gün boyunca hayvancılık sektörünün lider isimlerini ağırladı. 2015 senesinde fuar, genişleyen katılımcı profili ile ilgi çekti. Et ve süt ürünleri ile arıcılık özel bölümlerinin yer aldığı bu seneki fuar sırasında düzenlenen yan etkinliklerle de göz doldu.

TAGEM’den ‘Yerli Hayvan Genetik Kaynaklarımı Sergisi’
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü TAGEM, fuarda ‘Yerli Hayvan Genetik Kaynaklarımız Sergisi’ ile yer aldı. Hayvan Irk Tescil Komitesi kararıyla 2004’ten 2009’a kadar tescil edilen 41 genotip ile ilgili temel verileri inceleme fırsatı bulan fuar ziyaretçileri,  envanter çalışmalarına rehber olma niteliğinde olduğu belirtilen sergi kapsamında posterlerde, Türkiye’nin koyun, keçi, manda, arı, tavuk ırkları ile ipek böceği hatlarına ilişkin bilgiler alma fırsatı buldu.

Fuarda çok yüzlü rasyon hazırlama yazılımı tanıtıldı
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından yüksek eğitimli ve nitelikli gençlerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürmelerini teşvik amacıyla verdiği iş fikri desteğini alan Çok Arayüzlü Rasyon Hazırlama Yazılımı projesi, ANIMALIA İSTANBUL 2015 kapsamında ziyaretçilere tanıtıldı.

Kars’ın asırlık lezzetleri ‘Kars Köşesi’nde fuar ziyaretçilerine sunuldu
ANIMALIA İSTANBUL'un genişleyen katılımcı profili kapsamında "Hayvansal Yerel Ürünler" bölümünde ilk kez bu yıl, “Kars Köşesi” açıldı. Kars'ın 130 yılı aşkın süredir aile geleneği ile üretilen lezzetlerinin sergilendiği Kars Köşesi’nde, fuarın ziyaretçilerine kültürel değere sahip Kars’ın yerel lezzetlerinin hem nasıl pişirildiği gösterildi, hem de ziyaretçiler bu lezzetlerin tadına bakma fırsatı yakaladı. Peynir ve et üretimindeki birikimini, Kafkasya ve Anadolu'nun kültürel zenginliği ve biyo çeşitliliği ile birleştiren Koçulu Peynircilik’in Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Koçulu, ANIMALIA İSTANBUL fuarda 4 gün boyunca, Kars yaylalarındaki yaklaşık bin 500 çiçekli bitki ile beslenmiş hayvanın eti, sütü, balı ve bunlardan ürettikleri doğal lezzetleri ziyaretçilere sundular. Erişte ve peynir yapımının inceliklerini gösteren firma, fuar ziyaretçilerini Kars’ın benzersiz lezzetleri ile tanıştırdı.  

Arıcılık sektörü ANIMALIA İSTANBUL çatısı altında bir araya geldi
Genişleyen katılımcı profili ile ANIMALIA İSTANBUL 2015, arıcılık sektörü için ayrılan bölümde; Türkiye’nin dört bir yanından gelen arı yetiştirici birlikleri ve arıcılık ekipmanları firmaları ürünlerini sergiledi. ANIMALIA İSTANBUL 2015 Fuarı’nı destekleyen birliklerden biri olan İstanbul İli Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Onur Çilenk, birlik olarak 1500 üreticisi ve 2000 kovanıyla yıllık 3000 ila 3500 ton arasında bal ve arı ürünleriyle sektöre destek verdiklerini ve ANIMALIA İSTANBUL fuarında dünya ülkeleriyle buluşarak daha başarılı bir çalışma sergilediklerini belirtti.

ANIMALIA İSTANBUL 2015 kapsamında arıcılık sektörü ile ilgili çeşitli seminerler de düzenlendi
İstanbul Arı Yetiştiricileri Birliği Tarım Danışmanı, Ziraat Mühendisi Nuray Işık, ANIMALIA İSTANBUL 2015 kapsamında arıcılık sektörüne yönelik olarak “Varroa Mücadelesinde Oksalik Asit Kullanımı” ve “Petek Güvesi ile Mücadele” başlıklarında iki seminer verdi.
İstanbul Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayrettin Akkaya, Arıcılık Kulübü adına “Arıcılıkta Kalıntı Sorunu” başlıklı bir seminer verdi. Seminerde konuşan Akkaya, şu açıklamaları yaptı: “Bugünkü arıların bilinen en eski fosillerine rastlanıldığı 40 milyon yıllık geçmişleri süresince yaşlı dünyamızın her tarafına yayılmışlar ve insanlar için bir şifa olarak bildirilen balı üretmişlerdir. Hatta insanlar arı sokması sayesinde -zehrin yan etki göstermediği kişiler- eklem ağrılarından kurtulabileceklerini de öğrenerek basit apiterapiyi uygulaya gelmişlerdir. Özellikle geçen yüzyılda sanayi devriminin yaşandığı 1930’lu yıllardan ve özellikle de 2. Dünya savaşından itibaren pek çok etkene, özellikle de kimyasal etkenlere bağlı olarak çevresel kirlenme artmaya başlamıştır. Suların, havanın, toprağın, bitkilerin ve besinlerin etkilenmeye başladığı bu yıllardan itibaren arıların ve arı ürünlerinin de etkilenmesi kaçınılmaz olmuştur. Yıllarca devam eden bu kirlenme sonucu daha büyük bir sorun olan kalıntı sorunlarıyla karşı karşıya kalınmıştır. Bu süreç içinde arıların hastalıklarının tedavisi ve zararlılarından korumak amacıyla düzensiz ve kontrolsüz kullanılan kimyasal etkenler de rezidüel sorunları içinden çıkılamaz hale getirmiştir. Kirlenme ve kalıntı sorunu sadece arılar için değil aynı zamanda bitkilerde döllenmenin, habitatın, çevrenin ve dünyanın da genel sorunudur. Sorunun temeli, bilimsel programlar dahilinde topyekûn entegre çalışmaların birey hedefli uygulamaya konulması çerçevesinde düşünülmelidir. Kalıntı sorunlarına karşı mücadelede, yukarıda bahsedilen kirletici ve kirlenicilerin düzelmesi, kontrol altına alınması ve uzman yetkililerin kontrolünde savunucu çalışmaların yapılması önemli bir uygulama olacaktır.”


Fuarda ‘Sürdürülebilir Hayvancılık ve Aichi Hedefleri Çerçevesinde Uluslararası ve Ülkesel Eğilimler’ konulu bir de oturum düzenlendi
ANIMALIA İSTANBUL 2015 Fuar etkinlikleri kapsamında ‘Sürdürülebilir Hayvancılık ve Aichi Hedefleri Çerçevesinde Uluslararası ve Ülkesel Eğilimle’ başlıklı bir oturum gerçekleştirildi. Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölümü Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. İhsan Soysal ve Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı ve Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Ayhan’ın büyük ve küçükbaş hayvancılık konusunda izleyicilere bilgi verdiği oturumda Profesör Ayhan, Türkiye’de küçükbaş hayvancılığın önemi, rakamsal verilerle küçükbaş hayvancılığın durumu, yerli koyun ve keçi ırklarımızın durumu ve yapılan ıslah çalışmaları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından küçükbaş hayvancılığa verilen destekler, Ulusal Meslek standardında çobanlık ve sürü yönetimi elemanı benim projesi, küçükbaş hayvanlardan elde edilen ürünlerin pazarlanmasına yönelik çalışmalar, küçükbaş hayvancılığın örgütlenme bazında geçirdiği süreç ve mevcut durumu olmak üzere sektör hakkında geniş bilgiler verdi.

8. Asya Manda Kongresi ve 7. Balkan Hayvancılık Kongresi bilgilendirme toplantıları ANIMALIA İSTANBUL 2015 çatısı altında yapıldı
Türkiye'de ilk kez düzenlenecek olan Asya Manda Kongresi ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı ANIMALIA İSTANBUL 2015 fuarı sırasında yapıldı. 21-25 Nisan 2015'te İstanbul'da gerçekleşecek 8. Asya Manda Kongresi’nin teması "küresel ekonomik dünyada sürdürülebilir üretim" olarak belirlendi. 2. bilgilendirme toplantısı ise 7. Balkan Hayvancılık Kongresi hakkında oldu. Konferansın Onursal Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Soysal; “2 yılda bir yapılan kongrenin en son 2013 yılında Namık Kemal Üniversitesi organizasyonuyla İstanbul'da yapıldığını ve büyük ilgi gördüğünü vurgulayarak, "Sri Lanka'da 2015 yılında yapılacak kongre hayvancılık sektörü açısından önemli bir platform olacaktır.” dedi.

Türkiye’de ve dünyada ilk kez Anadolu Mandasına Özgü Ebeveyn Tayin Kiti Projesi ANIMALIA İSTANBUL fuarında tanıtıldı
Gerek yerli hayvan genetik kaynaklarının korunması, gerekse verimliliği yüksek hayvanların belirlenmesi konularında yapılan hayvan ıslahında dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın hayvanların pedigri kayıtlarının tutulması olduğunu belirten Genometri Biyoteknoloji Ar-Ge ve Dan. Hiz. Ltd. Şti. Genel Müdürü Kerem Şenvardar, ANIMALIA İSTANBUL 2015  fuarı kapsamında verdiği seminerde ebeveyn tayini olan Pedigri kayıtlarının oluşturulması konusunda bilgi verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Destekleyenler
ACENTE & MEDYA
ONLİNE DAVETİYE
SOSYAL MEDYA
        
HKF Fuarcılık A.Ş Adres: Barbaros Bulvarı 163/2 , 34349 Beşiktaş - İstanbul / Türkiye Tel: +90 (212) 216 40 10 pbx
BU FUAR 5174 SAYILI KANUN GEREĞİNCE TOBB (TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ) İZNİ İLE DÜZENLENMEKTEDİR.