» ANIMALIA ISTANBUL ETKİNLİKLERİ
ANIMALIA ISTANBUL ilk yılından bugüne dek sektör profesyonellerinin tercihi haline gelmeyi başarmıştır.

“Varroa Mücadelesinde Oksalik Asit Kullanımı”

İstanbul İli Arı Yetiştiricileri Birliği Tarım Danışmanı, Ziraat Mühendisi Nuray Işık, ANIMALIA-İSTANBUL 2015’de arıcılık sektörüne yönelik olarak “Varroa Mücadelesinde Oksalik Asit Kullanımı” ve “Petek Güvesi ile Mücadele” başlıklarında iki seminer verecek. Fuarın 2. Günü saat 11:0-12:00 arasında yapılacak ilk seminerde Varroa mücadelesi konusunda sunum yapacak olan Nuray Işık, büyük ekonomik kayba neden olan bir parazit olan Varroa ile mücadelede arıcıların örgütlü hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak bu parazitin genellikle arı biti ile karıştırıldığına dikkat çekti ve şu açıklamaları yaptı: “Varroa, arı dış parazitidir. Ülkemizde ilk defa 1978 yılında İzmir civarında görüldü. Varroa ile bulaşık kolonilerde kuluçka gelişim hızı azalır, arılar üzerinde açtığı yaralar nedeniyle enfeksiyon oluşturur, ileri dönemlerinde yavru gözlerinden kanatsız ve bacaksız arılar çıkar, arıların hemolenfleri ile beslendiğinden, yavru arılar iyi gelişemez, kolonideki erkek arıların çiftleşme yeteneği azalır, ana ve işçi arıların ömürleri kısalır, gözden çıkan genç arılarda kanatsızlık, tek veya kısa kanatlılık, eksik bacak, kısa karın gibi anomaliler görülür. Varroa’dan dolayı zayıf düşen koloniler yağmalanır ve arılar huzursuz oldukları için bazen kış salkımı yapamaz.”

Varroa ile mücadelede kimyasal ilaçların bal ve balmumunda kalıntıya neden olduğunu ifade eden Nuray Işık, varroanın bu ilaçlara karşı bağışıklık kazandığını, bu nedenle; Organik Arıcılıkta da uygulanması gereken mücadele yöntemlerinin Konvansiyel Arıcılıkta da tercih edilmesi gerektiğini belirtti. Işık, seminerde organik mücadelede kullanılabilen organik asitlerden oksalik asitin kullanım şartları hakkında detaylı bilgi vereceğini sözlerine ekledi.

“Petek Güvesi ile Mücadele”

İstanbul İli Arı Yetiştiricileri Birliği’nden Tarım Danışmanı Nuray IŞIK’ın ANIMALIA-2015’de vereceği ikinci seminer ise aynı gün saat 12:00-13:00 arasında yapılacak. Nuray Işık, ”Petek Güvesi İle Mücadele Yöntemleri” başlıklı sunumu hakkında şu bilgileri verdi: “Petek yapmak için sadece 13-18 gün yaşındaki işçi arılar balmumu salgılar, 1 kg balmumu salgılamak için koşullara göre ortalama olarak 10 kg bal tüketir. Arılara sürekli petek ördürtmek maddi ve manevi kayıplara neden olacağından hasat sonrası boş peteklerin toplanması ve petek güvesine karşı muhafaza edilmesi gerekir.Seminerde, peteklere zarar veren Petek Güvesi (Büyük Mum Kurdu)’nin yaşam evrelerini anlatacak, mücadele yöntemlerinden; kükürt kullanımı, soğuk uygulama, biyoteknik yöntemler ve organik asit kullanımına ilişkin bilgiler vereceğim. Zararlıyla mücadelede en etkin yöntem olan soğuk uygulamadır ve 10 santigrat derecenin altında embriyo gelişimi durduğu için herhangi bir uygulama yapmaya gerek olmaz.”

  • Destekleyenler
ACENTE & MEDYA
ONLİNE DAVETİYE
SOSYAL MEDYA
        
HKF Fuarcılık A.Ş Adres: Barbaros Bulvarı 163/2 , 34349 Beşiktaş - İstanbul / Türkiye Tel: +90 (212) 216 40 10 pbx
BU FUAR 5174 SAYILI KANUN GEREĞİNCE TOBB (TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ) İZNİ İLE DÜZENLENMEKTEDİR.