» ANIMALIA ISTANBUL ETKİNLİKLERİ
ANIMALIA ISTANBUL ilk yılından bugüne dek sektör profesyonellerinin tercihi haline gelmeyi başarmıştır.

Arıcılıkta Kalıntı Sorunu

İstanbul Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayrettin Akkaya, Arıcılık Klübü adına ANIMALIA-İSTANBUL 2015’in 2. günü bir seminer verecek.  “Arıcılıkta Kalıntı Sorunu” başlıklı seminer ile ilgili bilgi veren Profesör Akkaya, bal arılarının, yaşamları gereği çevreden belki de en çok etkilenen canlıların başında geldiğini, dolayısıyla da bal arılarına çevrenin biyolojik indikatör böcekleri denilebileceği belirterek, şu açıklamaları yaptı: “Bilinen en eski fosillerine rastlanıldığı 40 milyon yıllık geçmişleri süresince arılar, yaşlı dünyamızın her tarafına yayılmışlar ve insanlar için bir şifa olarak bildirilen balı üretmişlerdir. Hatta insanlar arı sokması sayesinde -zehrin yan etki göstermediği kişiler- eklem ağrılarından kurtulabileceklerini de öğrenerek basit apiterapiyi uygulaya gelmişlerdir. Özellikle geçen yüzyılda sanayi devriminin yaşandığı 1930’lu yıllardan ve özellikle de 2. Dünya savaşından itibaren pek çok etkene, özellikle de kimyasal etkenlere bağlı olarak çevresel kirlenme artmaya başlamıştır. Suların, havanın, toprağın, bitkilerin ve besinlerin etkilenmeye başladığı bu yıllardan itibaren arıların ve arı ürünlerinin de etkilenmesi kaçınılmaz olmuştur. Yıllarca devam eden bu kirlenme sonucu daha büyük bir sorun olan kalıntı sorunlarıyla karşı karşıya kalınmıştır. Bu süreç içinde arıların hastalıklarının tedavisi ve zararlılarından korumak amacıyla düzensiz ve kontrolsüz kullanılan kimyasal etkenler de rezidüel sorunları, içinden çıkılamaz hale getirmiştir.

Kirlenme ve kalıntı sorunu sadece arılar için değil aynı zamanda bitkilerde döllenmenin, habitatın, çevrenin ve dünyanın da genel sorunudur. Sorunun temeli, bilimsel programlar dahilinde topyekün entegre çalışmaların birey hedefli uygulamaya konulması çerçevesinde düşünülmelidir.

Kalıntı sorunlarına karşı mücadelede, yukarıda bahsedilen kirletici ve kirlenicilerin düzelmesi, kontrol altına alınması ve uzman yetkililerin kontrolünde savunucu çalışmaların yapılması önemli bir uygulama olacaktır.”

 


 

  • Destekleyenler
ACENTE & MEDYA
ONLİNE DAVETİYE
SOSYAL MEDYA
        
HKF Fuarcılık A.Ş Adres: Barbaros Bulvarı 163/2 , 34349 Beşiktaş - İstanbul / Türkiye Tel: +90 (212) 216 40 10 pbx
BU FUAR 5174 SAYILI KANUN GEREĞİNCE TOBB (TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ) İZNİ İLE DÜZENLENMEKTEDİR.